Aktualności



Akademicki weekend dor. pod. Grzegorza Gębka

W miniony weekend nasz doradca podatkowy Grzegorz Gębka, spędził intensywnie, w akademickiej atmosferze. Gościł na wydziałach prawa i administracji dwóch uniwersytetów.

Polemiki do opinii biegłych sądowych

Zajmujemy się analizowaniem opinii biegłych sądowych wydawanych przez nich w sprawach z zakresu ekonomii, finansów, rachunkowości, podatków, funkcjonowania przedsiębiorstw. Najczęściej takie są spotykane w sprawach z ZUS, gospodarczych i karnych skarbowych. Przygotowujemy polemiki i kontr-opinie do takich dokumentów. Z naszych doświadczeń wynika, że dokumenty tworzone przez biegłych często są powieleniem innych, wcześniej przygotowanych dokumentów. W ich ramach nie przedstawia się często dokładnej analizy przypadku a jedynie punkt widzenia biegłego. Nie przestawia się źródeł pochodzenia konkretnych koncepcji ekonomicznych, podatkowych, etc. na których biegły opiera swoje poglądy. Działamy na terenie całej Polski.

Gościnnie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego

Dor. pod. Grzegorz Gębka, w dniu 17 czerwca 2023 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego przedstawiał studentom zawód doradcy podatkowego, zachęcając do wybrania właśnie tej ścieżki zawodowej.

Umorzenie bezprawnie prowadzonego postępowania egzekucyjnego przez urząd skarbowy

Udało się nam umorzyć postępowanie egzekucyjne, które jeden z urzędów skarbowych z województwa zachodniopomorskiego bezprawnie (m.in. wpisując się na hipotekę nieruchomości) prowadził przez kilka lat.

Przepisy dotyczące ulgi na złe długi w podatku VAT są niezgodne z dyrektywą. Podatnicy mają możliwość odzyskania podatku.

W dniu 15 października 2020 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w ‘polskiej’ sprawie C-335/19, E. Sp. z o.o. Sp. K. przeciwko Minister Finansów. Wyrok jest niezwykle istotny z punktu widzenia polskich podatników VAT, którzy odprowadzili do urzędu VAT z tytułu wystawienia faktur, za które nie otrzymali zapłaty.

Odwołanie od decyzji Polskiego Funduszu Rozwoju

Po kilku dniach od momentu rozpoczęcia naboru wniosków o subwencje, która prowadzona jest przez Polski Fundusz Rozwoju, wiadomo że przedsiębiorcy chcący korzystać z tego wsparcia nie obejdą się bez problemów. PFR weryfikuje dane podane w ramach wniosku z danymi dostępnymi w Ministerstwie Finansów i ZUS. Z sygnałów płynących od potencjalnych beneficjentów wynika, że w wielu przypadkach weryfikacje te prowadzone są negatywnie pomimo (wydaje się) zgodności danych deklarowanych z danymi. Co wtedy zrobić?

Tarcza antykryzysowa dla przedsiębirców. Nowa rzeczywistość w czasach kryzysu

Budząc któregoś marcowego dnia o poranku, znaleźliśmy się w innej rzeczywistości gospodarczej. Czy się to nam podoba, czy nie, mamy kryzys. Kryzys, który dopiero zaczyna swoje życie, który z pewnością pochłonie wiele miejsc pracy, doprowadzi do upadku wielu firm. Nie bójmy się o tym mówić wprost.

Wygrane z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych

Ostatni kwartał 2019 r. był dla naszej Kancelarii owocny w wygrane spory sądowe z ZUSem. Przeciwnikiem procesowym, który nie tylko bardzo często dopuszcza się w naszej opinii rażących naruszeń przepisów i praktyki, której nie powinien stosować żaden urząd w Polsce. Także Organem, z którym naszym zdaniem batalie sądowe są bardzo trudne i wymagające m.in. przez wzgląd, że ZUS to także w pewnym stopniu budżet państwa. Tym bardziej cieszą sukcesy. Przykładowo wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który uchylił rozstrzygnięcia Sądu pierwszej instancji, jak i decyzję ZUS, otworzyła się droga Klienta do umorzenia składek na ubezpieczenia społeczne na podstawie tzw. ustawy abolicyjnej. Sąd orzekł na korzyść Klienta przez wzgląd na błędy proceduralne popełnione przez Zakład w trakcie postępowania.

Doradca naszej kancelarii w głównym wydaniu FAKTÓW TVN

Niezmiernie miło nam poinformować, że dor. pod. Grzegorz Gębka pracujący w naszej kancelarii występował jako ekspert przy omawianiu problemów podatkowych ujętych w głównym wydaniu FAKTÓW stacji telewizyjnej TVN. Gratulujemy. Poniżej linki do materiałów https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/ministerstwo-finansow-zaostrza-przepisy-dotyczace-kas-fiskalnych,941156.html https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/podatek-komunijny-niezgloszenie-darowizny-powoduje-opodatkowanie-jej,935255.html

Nowe obowiązki związane z kasami fiskalnymi. Kasy rejestrujące on-line.

Począwszy do 1 stycznia 2020 r. pierwsza grupa podatników zostanie przymuszona do zakupu i posługiwania się wyłącznie kasami umożliwiającymi łączenie się z centralnym systemu teleinformatycznym prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Stopniowo kasy on-line mają zastąpić dotychczasowe urządzenia

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości

Dobra wiadomość dla osób, które mają zamiar sprzedaż nieruchomości nabyte w drodze spadkobrania, już od 1 stycznia 2019 r. szykują się korzystne zmiany w tym zakresie.

Brak PESEL w CEIDG jest podstawą do wykreślenia wpisu

Ważna informacja dla niektórych osób prowadzących działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Z dniem 19 maja 2018 r. wpis przedsiębiorcy, który nie zawiera numeru PESEL może zostać automatycznie wykreślony.

Dochody z pracy za granicą a zeznanie roczne w Polsce

Czy każda osoba uzyskująca dochody poza Polską, powinna się rozliczyć także w kraju? Czy trzeba będzie dopłacić podatek? Czy pokazywać fiskusowi źródła zagranicznych dochodów? Pytań wiele, a czasu do złożenia zeznania rocznego za 2017 r. coraz mniej. Termin upływa już 30 kwietnia 2018 r. (poniedziałek). Co zatem robić? Jak ustalić swoje obowiązki oraz sposób rozliczenia?

Ustawodawcze absurdy Ministerstwa Finansów

Czyli jak komunikatami na stronach internetowych MF tworzy się oraz psuje prawo i wprowadza nikomu niepotrzebny zamęt. Kliknij w tytuł i czytaj więcej...

Amortyzacja darowanego majątku. Spiesz się podatniku!

Darowany majątek a koszty (amortyzacja). Zmiana przepisów od 1 stycznia 2018 r. Wskutek planowanej zmiany przepisów (ustawa z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – na dzień 14-11-2017 przekazana Prezydentowi do podpisu, ale jeszcze niepodpisana; http://orka.sejm.gov.pl/opinie8.nsf/nazwa/1878_u/$file/1878_u.pdf) prawodawca ogranicza stosowaną dotąd metodę optymalizacji podatkowej – niemniej uderzy to także w tych podatników, którzy o optymalizacji w ogóle nie myśleli, a chcieliby jedynie rozliczać w kosztach otrzymany nieodpłatnie majątek.

Odzyskaliśmy kwoty nienależnie wyegzekwowane przez ZUS

Wydaje się, że w ramach postępowań egzekucyjnych prowadzonych przez naczelnika urzędu skarbowego, czy Dyrektora ZUS nie może wydarzyć się nic takiego, co powodowałoby ściągnięcie zbyt dużej kwoty należności. Działania te podejmują przecież organy wyspecjalizowane w tej materii. Poza tym egzekwuje się konkretne zaległości, odsetki oraz koszty postępowania. Posługuje się przy tym rozmaitym oprogramowaniem. Trudno więc chyba o błąd. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest tak różowo. Działania naszych prawników doprowadziły do wykazania błędów popełnionych w trakcie egzekwowania długów należnych ZUS. Skutkuje to koniecznością zwrotu naszemu Klientowi niesłusznie ściągniętych kwot (wraz z oprocentowaniem). Problem jednak w tym, że analiza operacji wykonywanych w ramach postępowania egzekucyjnego to żmudna i czasochłonna praca, która opiera się na specjalistycznej wiedzy. Osoby, które stają samodzielnie z takim problemem twarzą w twarz (nie mając doświadczenia w postępowaniach tego typu) niestety w większości przypadków skazane są na porażkę.

Organ podatkowy przeprasza

Przy codziennych kontaktach z organami podatkowymi niekiedy spotykamy się z zachowaniami urzędników, które nie powinny mieć miejsca. Na szczęście ich przełożeni dostrzegają te nieprawidłowości, kiedy są one przez nas wytykane. Jeden z organów podatkowych wystosował do naszej kancelarii w jednej z takich spraw oficjalne przeprosiny. Smutne w tym jest jednak to, że niestety podatnicy nie mogący posiadać kompletnej wiedzy na temat zasad funkcjonowania organów bardzo często nie są w stanie poradzić sobie z przypadkami niekompetencji....

Obsługa nabycia przedsiębiorstwa

Nasza kancelaria z sukcesem zakończyła uczestnictwo przy obsłudze inwestycji polegającej na nabyciu przedsiębiorstwa oraz włączeniu go do funkcjonującej grupy gospodarczej.

Umarzanie i rozkładanie na raty

Doprowadziliśmy do umorzenia zaległości naszych Klientów (liczonych w setkach tysięcy złotych) w ZUS albo do rozłożenia ich na raty, które są możliwe do spłaty.

Jedyna na rynku książka o abolicji w ZUS

Niezmiernie miło nam poinformować, że doradca podatkowy Grzegorz Gębka jest współautorem jedynej dostępnej na rynku publikacji dotyczącej abolicji w ZUS, pt. "Abolicja w ZUS. Praktyczne aspekty umorzenia zaległości"